17 wrzesnia -dniem wbijania sasiadom noża w plecy

wally

Post autor: wally »

Odbieglismy od tematu ale dyskusja bardzo mi sie podoba :)

Tak jak wspomnialem ze Jozek moim idolem nie jest, trzeba jednak docenic fakt ze byl jedynym i wlasciwym czlowiekiem w tym czasie i miejscu.

1 Denikin w swoich wspomnieniach pisanych na emigracji obarcza Pilsudskiego wina za swoj upadek i czesciowo ma racje. Zacytowales obszerne fragmenty wypowiedzi wygodnych dla Twojego punktu widzenia, ale w swoich pamietnikach Denikin okresla sam siebie jako monarchiste i zwolennika "jednej i niepodzielnej Rosji"- "od Kalisza do Władywostoku" Gdzie tu miejsce dla nas ? 126 pod carskim butem lat pokazalo nam intencje wschodniego sasiada. Oslabienie Rosji rekami bolszewikow lezalo w naszym interesie. Poza swoimi mrzonkami o federacji Pilsudski byl zwolennikiem rownowazenia naszej polityki zagranicznej pomiedzy wschodem a zachodem - co w naszej sytuacji geopolitycznej jest slusznym zalozeniem po dzien dzisiejszy.

2.Deklaracje o lini demarkacyjnej z czerwonymi - gdzies trzeba bylo sie zatrzymac - mielismy isc na Moskwe? .Nazywanie rokowan pokojowych w kozystnej dla nas postaci kiedy nasz front oslabl nad Niemnem, zdrada jest nie na miejscu. Porownywanie carskiej armii Wrangla do powstancow warszawskich - ani moralnych ani racjonalnych podstaw.
Moglismy zagarnac wiecej ziem ? moglismy ale tego nie zrobilismy i historia uczy ze dobrze sie stalo. Nie myslisz chyba ze zlikwidowalibysmy sowiecka Rosje ? Pozatym biala Rosja miala poparcie Francji, w razie ich wygranej moglibysmy o wschodnich granicach a ksztalcie z 1920 tylko pomarzyc, pewnie do dzis mowilibysmy po rosyjsku. Anglicy rownierz wycofali swoje okrety i korpus ekspedycyjny mimo pokrewienstwa glow obu panstw :) Troche nowsza historia uczy ze nie wolno mieszac sie w wewnetrzne sprawy sasiadow wiec uwazam ze tu nasi zachowali sie roztropnie.

Po 1918 i wojnie polsko ukrainskiej, blokadach niemieckich dokerow i czeskich kolejarzy ( zajeciu Zaolzia w marcu 1918) nasze wojsko na wschodzie liczylo w szczytowej formie 360 tys ludzi, mielismy problemy z uzbrojeniem i sprzetem. Zachodni doradcy wojskowi doradzali nam wojne pozycyjna na liczacym 1000 km !! froncie - Dzieki Bogu nasz sztab ich nie posluchal. Rosjanie dzieki spokojnej sytuacji na wschodzi emogli skoncentrowac cale swoje sily na wojnie z Polska
i tak Armia czerwona w w 1918 liczyla 374 tys. ludzi w 1919 355 tys.Inne zrodla podaja dla red army 950 tys i 5 mln rezerwy przy naszym 350 tysi 700 tys rezerwy. Nigdy nie spotkalem sie z porowniamiem naszej 16 krotnej przewagi,nawet w bitwie pod Komarowem byla zaledwie 8 krotna:)

Co mozna Marszalkowi zarzucic ? ano niemalo, krwawy przewrot w 1926 gdzie zginelo ponad 400 osob, stworzenie obozu koncentracyjnego w Berezie Kartuzkiej, rwawa rozprawa z Centrolewem czy proces Brzeski. Zrodla podaja :) ze w czasie bitwy Warszawskiej Pilsudski schowal sie na wsi by potem przypisac sobie sukces Rozwadowskiego. Legendarny jest rownierz telefon w podziemiach Belwederu z darmowymi minutami do Lenina, czego to komunistyczna propaganda nie wymyslala <rotfl>

Pilsudski to postac bardzo kontrowersyjna, mocny czlowiek ktoremu nasz kraj naprawde wiele zawdziecza, z pewnoscia nie zasluguje na ostra ocene jaka mu zafundowales, mimo wielu grzeszkow taki wlasnie czlowiek byl wtedy potrzebny.

Kto zamiast niego i co by bylo gdyby ? Dmowski w roli kanclerza i podboj polowy Europy ? :P to temat na osobnego posta

Co do Tuska i reszty darmozjadow nie bylem na wyborach ale "nie wybraliscie" tylko "wybralismy" -
Fausto

Post autor: Fausto »

Naszą miło rozpoczętą dyskusje uważam za zakończona z dwóch powodów.
1. O ile masz pełną dowolność w interpretacji faktów o tyle nie wyrażam zgody na manipulowanie przez Ciebie faktami jako takimi co usiłujesz robić. Jeśli chcesz manipulować faktami w rozmowie to proszę bardzo ale nie ze mną.
2. Chyba nie sądzisz, że pozwolę Ci pouczać mnie na forum co jest stosowne a co nie, zwłaszcza, że jak mniemam jesteś ciut ode mnie młodszy.
To tyle. Bye now...
gumiś
Zwykły forumowicz
Posty: 467
Rejestracja: niedziela, 12 sierpnia 2007, 21:49
Lokalizacja: tomaszow lubelski

Post autor: gumiś »

Fausto -a co Ty taki nerwowy jesteś?


przydała by się opinia trzeciego historyka -kto podejmie wyzwanie?
bogusia@

Post autor: bogusia@ »

Hmm...
Coby nie powiedzieć i jakkolwiek by się ta dyskusja nie skończyła..
( a mam nadzieję że tak nie będzie)
Ja i tak gratuluję obu Panom,ogromnej wiedzy na temat naszej historii.
Poznałam tu fakty,o ktorych nie miałam nawet "zielonego pojęcia" i za które to dziękuje.
Mądre literki ,warto poczytać :)


gumiś,nie sądzę że ktokolwiek się odważy podjąć wyzwanie.
Bowiem uważam, że to dyskusja wysokiego szczebla ..
..ale może jednak??
Fausto

Post autor: Fausto »

Gwoli wyjaśnienia.
Ja nie jestem zawodowym historykiem. Ani amatorem historykiem. Jestem jedynie facetem, który lubi wiedzieć "o co chodzi". I dlatego, że nie jestem historykiem mogę sobie pozwolić na uczciwość w ocenie faktów bo mi wisi czy pan lub pani profesor wywali mnie z katedry albo dyrektor ze szkoły jak również wisi mi opinia środowiska historyków na mój temat.
Awatar użytkownika
Głazio
Zwykły forumowicz
Posty: 352
Rejestracja: poniedziałek, 13 lipca 2009, 13:47
Motocykl: BMW R1150GS/Yamaha XT 600 Z
Lokalizacja: Lubaczów
Kontakt:

Post autor: Głazio »

He he - poczytałem.
Powiem krótko. Podziwiam Waszą wiedzę i chęć poszukiwania "prawdy".
Jak widzę bratnia wojna była - jest nawet na forum motocyklowym - to i będzie w przyszłości.
Polityka (czytaj układy), historia i religia były przyczynami wojen.
Nasz prezydent i jego brat jest człowiekiem stworzonym do wszczynania konfliktów. Takich ludzi nie brakuje.
Dopóki nie mówimy jednym głosem - to będzie jak jest :D

Żeby pisać na temat.
Byłem w Zaleszczykach 17.09.2009. Patrzyłem na most nawet mosty. Byłem na jednym z nich.
Gdzie następna wyprawa - oczywiście moto ?
www.radiator-mototurystyka.pl
Głazio®
Fausto

Post autor: Fausto »

Głazio pisze:He he - poczytałem.
Powiem krótko. Podziwiam Waszą wiedzę i chęć poszukiwania "prawdy".
Jak widzę bratnia wojna była - jest nawet na forum motocyklowym - to i będzie w przyszłości.
Polityka (czytaj układy), historia i religia były przyczynami wojen.
Nasz prezydent i jego brat jest człowiekiem stworzonym do wszczynania konfliktów. Takich ludzi nie brakuje.
Dopóki nie mówimy jednym głosem - to będzie jak jest :D

Żeby pisać na temat.
Byłem w Zaleszczykach 17.09.2009. Patrzyłem na most nawet mosty. Byłem na jednym z nich.
Gdzie następna wyprawa - oczywiście moto ?
Kurczę, ale motocyklem byłeś? Ależ czad. Już Ci zazdroszczę. Każdy z nas powinien być w tym dniu w Zaleszczykach.
wally

Post autor: wally »

Sorry Fausto jesli poczules sie w jakis sposob urazony, nie mialem tego na celu. Wsrod motocyklistow bez wzgledu na wiek mowimy sobie per "Ty" i bez wzgledu na wiek szanujemy sie wzajemnie. W dziedzinie historii jestem amatorem hobbysta i bardzo ucieszylem sie ze spotkalem kogos z podobna pasja. Wyrazilem swoje poglady ktore wypracowalem sobie wlasnie dzieki interpretacji faktow, nie majac na celu pouczania Cie w zaden sposob.

Jesli nasza dyskusje odebrales jako probe pouczania Cie, jeszcze raz bardzo Cie przepraszam.

Masz racje Gumis przydalyby sie jeszcze inne opinie w tej dyskusji, np co byloby gdyby w miejsce Pilsudskiego umiescic Dmowskiego, lub co by bylo gbyby carska Rosja stlumila czerwona zaraze



bardzo sie ciesze ze temat zyje :) :D


* Fausto z kolega Zaba planujemy wyjazd do Zaleszczyk juz drugi rok, niestety jakos nie wychodzi. W Zaleszczykach urodzila sie babcia Zaby i nawet na dozynkach recytowala jako dziecko wierszyk Pilsudskiemu ktory pamieta do tej pory (babcia nie Pilsudski)
Fausto

Post autor: Fausto »

wally pisze:Sorry Fausto jesli poczules sie w jakis sposob urazony, nie mialem tego na celu. Wsrod motocyklistow bez wzgledu na wiek mowimy sobie per "Ty" i bez wzgledu na wiek szanujemy sie wzajemnie. W dziedzinie historii jestem amatorem hobbysta i bardzo ucieszylem sie ze spotkalem kogos z podobna pasja. Wyrazilem swoje poglady ktore wypracowalem sobie wlasnie dzieki interpretacji faktow, nie majac na celu pouczania Cie w zaden sposob.

Jesli nasza dyskusje odebrales jako probe pouczania Cie, jeszcze raz bardzo Cie przepraszam.

Masz racje Gumis przydalyby sie jeszcze inne opinie w tej dyskusji, np co byloby gdyby w miejsce Pilsudskiego umiescic Dmowskiego, lub co by bylo gbyby carska Rosja stlumila czerwona zaraze



bardzo sie ciesze ze temat zyje :) :D
O.K., nie ma sprawy.
Chętnie poczytam kto ma co jeszcze do powiedzenia na temat tego gościa ale sam już nie zamierzam brać udziału w dyskusji bo mojej opinii o nim nikt po prostu nie jest w stanie zmienić. Pamiętacie jak w "Lalce" Prusa stary Mincel dostawał białej gorączki na dźwięk słowa "Napoleon"? To właśnie ja dostaję białej gorączki na dźwięk słowa "Piłsudski" a jak słyszę o dobrodziejstwach, które wyświadczył Polsce to robię się niebezpieczny dla otoczenia..
Bondi

Post autor: Bondi »

Może i jestem młodszy może i gówno się znam na polityce historii itd. ale ty gościu nie pisz na Piłsudskiego (tego goscia) takich rzeczy bo nawet największy debil w Polsce potrafi uszanować tą wielką osobę, a ty bezczeszcisz jego dobre imię, gdyby nie on myłbys pewnie kible w ruskich sraczach, i moto widział na obrazkach. Ostro pojechałem, ci ale nie poto tyle ludzi umierało za niepodległość i cięzko pracowało na nią także moich przodków, by ktoś sobie tak pisał, a Piłsudski nie brał z tego co wywalczyl nic dla siebie, a dał to wszystko nam, szkoda że jak to Wally pisze w opisie przyszły te czołgi znad Wołgi....
wally

Post autor: wally »

stop stop stop!!!

Dyskusja wymyka sie z pewnych norm. Piszemy swoje opinie i nikt nikomu nie chce zmieniac pogladow ale prosze o zachowanie poziomu wypowiedzi. W przeciwnym razie poprosze jako autor watku o calkowite usuniecie tematu a szkoda by bylo.

prosze o merytoryczne posty na temat z zachowaniem emocji na wodzy

z racja jak z dupa kazdy ma swoja
Fausto

Post autor: Fausto »

wally pisze:stop stop stop!!!

Dyskusja wymyka sie z pewnych norm. Piszemy swoje opinie i nikt nikomu nie chce zmieniac pogladow ale prosze o zachowanie poziomu wypowiedzi. W przeciwnym razie poprosze jako autor watku o calkowite usuniecie tematu a szkoda by bylo.

prosze o merytoryczne posty na temat z zachowaniem emocji na wodzy

z racja jak z dupa kazdy ma swoja
sorry wally ale smarkaczowi trzeba pokazać gdzie jest jego miejsce.
Fausto

Post autor: Fausto »

Jest dokładnie tak jak mówisz. Jesteś młodszy, gówno się znasz na polityce, historii i w dodatku nie potrafisz poprawnie pisać po polsku. Więc bądź uprzejmy nie odzywać się jak rozmawiają starsi od ciebie, ci którzy znają się więcej od ciebie na polityce, historii (przyimek piszę celowo z małej litery żeby wyrazić tym brak szacunku dla ciebie i dla twojego poziomu umysłowego) Ten gość może być wielką osobą dla takiego nieuka i ignoranta jak ty. I nie można zbezcześcić dobrego imienia kogoś kto go nie ma. I gdyby nie on to żyłbym w Polsce, która zasługuje na szacunek świata a nie jest pośmiewiskiem świata jak w tej chwili. Moto miałbym takie jakie bym chciał bo to czy masz moto w garażu czy na obrazku ma tyle wspólnego z tym gdzie mieszkasz ile ty masz wspólnego ze znajomością historii albo Piłsudski z zasługami dla Polski.
Ja nie pojechałem ci ostro ale za chwilę ci pojadę jak nie dorośniesz do poziomu tego forum.
I nie podlizuj się wallemu bo wazeliniarzom i lizusom w towarzystwie pokazuje się drzwi.
gumiś
Zwykły forumowicz
Posty: 467
Rejestracja: niedziela, 12 sierpnia 2007, 21:49
Lokalizacja: tomaszow lubelski

Post autor: gumiś »

no Bondi troche pojechałeś

znalazłem coś takiego ale jeszcze sam nie przeczytałem



http://www.polonica.net/ponura_prawda_o ... skim_1.htm
Awatar użytkownika
Stirlitz
Zwykły forumowicz
Posty: 469
Rejestracja: poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 20:42
Lokalizacja: Kraina Jezior

Post autor: Stirlitz »

dyskusja była fajna i na poziomie, ale radzę robić dłuższe pauzy pomiędzy postami...na uspokojenie nerwów i pozbieranie myśli do kupy, bo emocje biorą górę i jak tak dalej pójdzie zrobi się pyskówka...
[img]http://img264.imageshack.us/img264/3462/ptaki9wudw3tb4.gif[/img]
Motocyklem jeździć nie umiem, ale lubię.
ODPOWIEDZ

Wróć do „DZIEŃ PAMIĘCI ZBRODNI”