POLICJA i nowe metody łapanki drogowej. (2008r.)

ZEN

POLICJA i nowe metody łapanki drogowej. (2008r.)

Post autor: ZEN »

CB Radio - Kontrole fotoradarowe

Podkarpacka Policja rozpoczęła zmasowane kontrole fotoradarowe, wykorzystując nowa metodę wykonywania pomiaru. Jak wiadomo tradycyjny posterunek z fotoradarem jest w miarę łatwy do zauważenia, informacja o jego obecności szybko rozchodzi się w eterze CB co powoduje, że wykorzystywanie drogiego fotoradaru jest mało efektywne. Zrobienie zdjęcia kierowcy przekraczającemu prędkość to jeszcze nie koniec pracy dla Policji. Zdjęcia muszą być obrobione, dostarczone i to wszystko w terminie 30 dni od chwili popełnienia wykroczenia.



--------------------------------------------------------------------------------


Podkarpacka Policja wpadła jednak na nowy pomysł. Wykorzystuje do kontroli fotoradarowych nieoznakowany cywilny samochód, najczęściej dostawczy, który zaparkowany na poboczu nie budzi podejrzeń. Fotoradar jest tak zamaskowany, że jedynie jego głowica wystaje przez okno. Fotoradar ukryty w cywilnym samochodzie jest najczęściej parkowany w tych miejscach, gdzie jest ograniczenia prędkości do 50 km/h a długi odcinek prostej drogi zachęca kierowców do zwiększenia prędkości. Ponieważ w pobliżu fotoradaru nie ma policjantów w mundurach, a jego operator jest ukryty, zauważenie posterunku z fotoradarem jest bardzo trudne. W odległości około 2 – 3 km od posterunku z fotoradarem, po obu stronach zaparkowane są dwa radiowozy.



Oczywiście, wszyscy kierowcy je widzą, mający radio CB ostrzegają się o posterunkach rozlokowanych jeden po drugim w odległościach paru kilometrów, lecz nie wiedzą, że policjanci otrzymują przez radio informacje o kierowcach przekraczających prędkość od operatora fotoradaru, który mierzy prędkości pojazdów poruszających się w obie strony drogi. Kierowcy, którzy parę kilometrów wcześniej przekroczyli prędkość, są zatrzymywani pomimo, że w bezpośredniej bliskości posterunku drogowego zwolnili. Po zatrzymaniu, są informowani o popełnionym wykroczeniu, materiał dowodowy jest nagrany w fotoradarze – niedowiarkowie mogą się przejechać i obejrzeć, lecz zazwyczaj na miejscu przyjmują mandat. Jeżeli ktoś mandatu nie zechce przyjąć na miejscu, zawsze może dostać wezwanie z komendy do zapoznania się z materiałem dowodowym w tradycyjny sposób.



--------------------------------------------------------------------------------


Metoda jest na pewno skuteczna, lecz wzbudza mieszane uczucia u kierowców. Jest to typowy przykład ustawiania posterunków policyjnych w celu drenaży kieszeni i poprawiania statystyk udzielonych mandatów a nie poprawy bezpieczeństwa na drogach.



--------------------------------------------------------------------------------


Jeżeli usłyszycie w eterze informacje o dwóch patrolach policyjnych ulokowanych jeden po drugim w odległości paru kilometrów, bacznie obserwujcie pobocze drogi – każdy zaparkowany samochód może stanowić pułapkę z fotoradarem.



--------------------------------------------------------------------------------
wally

Post autor: wally »

od dluzszego czasu policja wykozystuje kamery na skrzyzowaniach w identyczny sposob ( nawet jakis program typu "uwaga pirat" pokazywal jak to dziala). Pytanie podstawowe - czy policja nie dziala zbyt komercyjnie? zamiast skutecznej prewencji - wymyszanie haraczy i zarabianie kaski dla budzetu? Zwlaszcza ze samorzady na poczatku roku juz maja zaplanowana wielkosc wplywow z mandatow :/
robert_kow
Zwykły forumowicz
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 20 lipca 2008, 20:40
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: robert_kow »

czegos tu nie rozumiem albo nie wiem czy za pomoca kamery na skrzyzowaniach mozna okreslić dokładnie predkość pojazdu?
wally

Post autor: wally »

Tak, masz czas przejazdu odcinka znanej dlugosci miedzy jedna kamera a druga na kolejnym skrzyzowaniu.
ZEN

Post autor: ZEN »

Wracałem ostatnio z Włodawy i przy wylotówce z miasta stał starawy czerwony polonez.
Na pierwszy rzut oka nic szczególnego ale przejeżdżając koło auta(oczywiście przepisowo :wink: )patrzę a w środku siedzi dwóch stróżów prawa z zamontowaną wideo kamerą .

Tak sobie wtedy tylko pomyślałem że na próżno tu wypatrywać sreberka.
I bez super hiper policyjnego samochodu można siać postrach wśród kierowców.
Awatar użytkownika
wolek
Zwykły forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: wtorek, 29 lipca 2008, 14:04
Lokalizacja: Chyże/Lublin

Post autor: wolek »

Panowie,to ja wam przedstawię sytuację z innej beczki. Wracam z Lublina(dwa tygodnie temu) i w Łopienniku krzyczą na CB:uwaga,dwa radiowozy! Ja delikatnie,zwalniam wjeżdżając w zbudowany.Na CB zaczyna się bałagan: misiaczki koło kościoła, misiaczki tu..tam... więc ja sobie jadę powolutku,mijam pierwszych,mijam drugich i faja! K...a! A radiowozy były trzy! I dostałem 6pkt 800zl. :x Wkurzyłem się i oddałem CB sąsiadowi.
Awatar użytkownika
Stirlitz
Zwykły forumowicz
Posty: 469
Rejestracja: poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 20:42
Lokalizacja: Kraina Jezior

Post autor: Stirlitz »

a myślisz, że bez CB to byś nie zaplacił?

według mnie byś zapłacił...500 zł przy pierwszym radiowozie...700 zł przy drugim i 800 zł przy trzecim, a tak zaoszczędziłeś co najmniej 1500 zł :D

goń do sąsiada i zabieraj to radio spowrotem :!: :D
[img]http://img264.imageshack.us/img264/3462/ptaki9wudw3tb4.gif[/img]
Motocyklem jeździć nie umiem, ale lubię.
Awatar użytkownika
wolek
Zwykły forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: wtorek, 29 lipca 2008, 14:04
Lokalizacja: Chyże/Lublin

Post autor: wolek »

Heh, stirlitz podejrzewam, że bez radia mniej bym dostał. Ależ misiaczki musieli mieć radochę, że wpadł gość z CB! k...a szkoda, byłby nowiutki łańcuch+zębatki do moto... :cry:
robert_kow
Zwykły forumowicz
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 20 lipca 2008, 20:40
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: robert_kow »

wally pisze:Tak, masz czas przejazdu odcinka znanej dlugosci miedzy jedna kamera a druga na kolejnym skrzyzowaniu.
ale takie określenie prędkosci nie moze być podstawą do wlepienia mandatu?
DOK
Zwykły forumowicz
Posty: 2087
Rejestracja: wtorek, 5 czerwca 2007, 13:35
Motocykl: Suzuki Intruder VS 700
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Post autor: DOK »

robert_kow pisze:
wally pisze:Tak, masz czas przejazdu odcinka znanej dlugosci miedzy jedna kamera a druga na kolejnym skrzyzowaniu.
ale takie określenie prędkosci nie moze być podstawą do wlepienia mandatu?


Oj sprzeczał bym się.
robert_kow
Zwykły forumowicz
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 20 lipca 2008, 20:40
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: robert_kow »

to znaczy tak czy nie?
Awatar użytkownika
mazi
Zwykły forumowicz
Posty: 77
Rejestracja: poniedziałek, 16 kwietnia 2007, 21:31
Lokalizacja: LKS / WE
Kontakt:

Post autor: mazi »

W Lopienniku czesto rozne jajca odchodza...
Pozdrawiam

[b]mazi[/b]
Junak 500ccm
Yamaha XJ600S Diversion
Yamaha XT600
ODPOWIEDZ

Wróć do „DROGÓWKA”