Przewożenie dziecka na motocyklu (2014r.)

Jaro
Zwykły forumowicz
Posty: 1178
Rejestracja: piątek, 23 lutego 2007, 18:54
Motocykl: YAMAHA FAZER
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Przewożenie dziecka na motocyklu (2014r.)

Post autor: Jaro »

Mam ochotę zabrać czterolatka na przejażdżkę motocyklową i chciałbym się was zapytać czy woziliście w tym wieku swoje pociechy i czy mieliście jakieś spięcia z Policją? Przekopałem ustawę Prawo o ruchu drogowym i nie natknąłem się na wzmiankę, że taki zakaz jest a co nie jest zabronione jest dozwolone. Jest kilka małych wzmianek art. 20 ust. 6 pkt 3 ustawy, który stanowi, że prędkość dopuszczalna motocykla (również z przyczepą), czterokołowca i motoroweru, którymi przewozi się dziecko w wieku do 7 lat wynosi 40 km/h. (art. 20 ust. 2 ustawy). Art. 40. 1. Kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. Wstępnie zaciągnąłem opinii co nasza drogówka mówi na to i oczywiście stanowcze NIE! Wymyślili sobie, że od lat 7 ale skąd to stwierdzenie jakim artykułem podparte nie wiem. Mamy mnóstwo artykułów z czasopism motocyklowych o ubiorze dla dziecka o przewożeniu dzieci i o frajdzie z ich wożenia tylko jak to robić jak w Zamościu nie wolno.

http://www.motocaina.pl/Przewozenie_dzi ... 564,0.html"
Jeśli mężczyzna robi coś bardzo głupiego, to zawsze z motywów najszlachetniejszych.
Awatar użytkownika
Wiatr w Polu
Zwykły forumowicz
Posty: 1618
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2008, 11:41

Re: Przewożenie dziecka na motocyklu

Post autor: Wiatr w Polu »

Dolna granica wieku dziecka przewożonego motocyklem nie jest określona przepisami. Tak jak wyżej: do 7 lat z prędkością do 40 km/h i oczywiście zawsze w kasku. Nie wiem, dlaczego zamojscy policjanci twierdzą inaczej. Nawet na egzaminie na A pojawia się to pytanie i taka jest właśnie prawidłowa odpowiedź.
Wojownik musi czuć zapach wojny, musi wiedzieć, że jest potrzebny. W czas pokoju tylko dudnienie KODO jest zwiastunem błogosławieństwa Cesarza do wymarszu na bój.
Jaro
Zwykły forumowicz
Posty: 1178
Rejestracja: piątek, 23 lutego 2007, 18:54
Motocykl: YAMAHA FAZER
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Re: Przewożenie dziecka na motocyklu

Post autor: Jaro »

Raczej chodzi im o zgodnie z art. 60 ust. 1, zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim.

Dodatkowo, przewóz osób może odbywać się tylko pojazdem do tego przeznaczonym lub przystosowanym. Liczba przewożonych osób nie może przekraczać liczby miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym, z zastrzeżeniem ust. 4.

Zauważyć jednak należy, że nie wszystkie przepisy zawarte w aktach prawnych w sposób doskonały i wyczerpujący potrafią odnieść się do wszystkich sytuacji z którymi możemy się spotkać w życiu codziennym. Dlatego też, w niektórych przypadkach oprócz ścisłego brzmienia przepisu należy kierować się zdrowym rozsądkiem i wyobraźnią, uwzględniając cel jakim kierował się ustawodawca tworząc przepis. W tym konkretnym przypadku chodzi o zdrowie, a nawet życie dziecka.

W związku z powyższym, jeżeli motocykl posiada homologację na dwie osoby, to powinny one zająć miejsce przewidziane konstrukcyjnie dla danego typu pojazdu. Umieszczenie dziecka w wieku poniżej 7 lat z przodu lub pomiędzy dwoma osobami może spowodować naruszenie wskazanych przepisów, jak również w razie kolizji drogowej naraża dziecko na niebezpieczeństwo.
Jeśli mężczyzna robi coś bardzo głupiego, to zawsze z motywów najszlachetniejszych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „SZKOLENIA.”