Motocykle Lubelszczyzny ok. 1935 roku

Rycerze motocyklizmu.
Awatar użytkownika
Savi
Zwykły forumowicz
Posty: 197
Rejestracja: czwartek, 17 maja 2007, 11:12
Motocykl: BMW R 80 RT z wb, WFM, Simson SR2
Lokalizacja: Werbkowice

Motocykle Lubelszczyzny ok. 1935 roku

Post autor: Savi »

W Archiwum Państwowym w Lublinie w zespole Urzędu Wojewódzkiego Lubelskiego (nr 403), w Wydziale Komunikacyjno – Budowlanym pod sygnaturą 35 odnalazłem spis motocykli jaki sporządzono w połowie lat 30. XX w. Liczba motocykli w województwie wynosiła wówczas 193, rowerów ponad 13 tysięcy, a samochodów bez mała 700. Poniżej podaję nazwy motocykli w oryginalnym zapisie. Obok zamieściłem ich liczbę w województwie. Nie jestem wybitnym specjalistą od zabytków, dlatego z niektórymi nazwami spotykam się po raz pierwszy:
AJS 5
Alcjon 1,
Ariel 26
Amor 2
Auto Moto 1
BMW 2
BSA 33
Chrystops 1
Coventry Eagle 5
CWS 6
DKW 1
Douglas 6
Excelsior 2
FN 6
Gillet 3
Harley Davidson 28
Indian 13
James 2
La Mondiale 1
Matchles 2
Montgomery 1
Motobecane 1
Motosacoche 1
Nev – Hudson 2
Norton 2
Oświęcim Praga 2
Panther 1
Peugeot 2
Puch 5
Raleigh 9
Royal Enfield 2
Rudge Whietwort 4
Sarolea 3
Sunbeam 3
Terrot 2
Tomedo rower z silnikiem 1
Triumph 3
Wanderer 1
Zenith 1
Ostatnio zmieniony czwartek, 17 grudnia 2009, 14:08 przez Savi, łącznie zmieniany 1 raz.
Żaba
Zwykły forumowicz
Posty: 1341
Rejestracja: wtorek, 20 lutego 2007, 22:06
Lokalizacja: gm. Narol

Post autor: Żaba »

Ciekawe rzeczy wytropiłeś :D
Encyklopedia z 1937 r. podaje, że w Polsce na dzień 01. 01. 1936 zarejestrowanych było 8400 motocykli. Na lubelszczyźnie jak widać było ich niewiele.

Prym wśród marek wiedzie:

1. BSA - 33 motocykle]
2. Harley Davidson 28
3. Ariel 26

W spisie są marki i mi nieznane...

Tak się przedstawia ilość zarejestrowanych pojazdów na dzień 01 04 1938 r. wynosi 43864 pojazdów. ( informacja z Ilustrowanego Kuriera Codziennego)
1 maja 1939 w Polsce zarejestrowanych było 57312 pojazdów z czego motocykli było 13036, PZM podaje nawet liczbę 17 tyś motocykli. (liczby te znalazłem w miesięczniku Motocykl i Cyclecar)
Awatar użytkownika
MATIDKW
Zwykły forumowicz
Posty: 176
Rejestracja: środa, 5 sierpnia 2009, 21:41
Lokalizacja: TORUŃ

Post autor: MATIDKW »

Mi wszystkie podane marki sa znane, w nazwach jest troche błędów, ale wiadomo o co chodzi. Zastanawia mnie dlaczego jest tak dużo brytyjskich motocykli. Bo np. Harleye i Indiany były sprowadzone pewnie dla wojska, poczty lub innych urzędów.
irbit

Post autor: irbit »

Ani jednego Zundappa :?


W woj. Lwowskim napewno był już mój w roku 1936-1937r :)
Awatar użytkownika
Savi
Zwykły forumowicz
Posty: 197
Rejestracja: czwartek, 17 maja 2007, 11:12
Motocykl: BMW R 80 RT z wb, WFM, Simson SR2
Lokalizacja: Werbkowice

Post autor: Savi »

No właśnie. Mnóstwo Anglików. Z tego co pamiętam jeden Zundapp pojawił się w którymś spisie chyba w roku 1937. Wiem, że Zundappem (ale nie wiem jaki model) jeździł Władysław Horodyski mieszkający w latach okupacji w majątku Podhorce (pow. Hrubieszów). Potem ten motocykl został oddany Niemcom wraz ze świnią i bimbrem za mojego Dziadka, który siedział na Zamku Lubelskim.
Ostatnio zmieniony piątek, 18 grudnia 2009, 10:16 przez Savi, łącznie zmieniany 1 raz.
Żaba
Zwykły forumowicz
Posty: 1341
Rejestracja: wtorek, 20 lutego 2007, 22:06
Lokalizacja: gm. Narol

Post autor: Żaba »

Savi, czy jest tam spis z roku 39?
1 kwietnia 1938 r. wprowadzono ulgę podatkową od zakupu pojazdów i wtedy znacząco wzrosła sprzedaż.
Ciekawe czy na lubelszczyźnie tez?
Awatar użytkownika
Savi
Zwykły forumowicz
Posty: 197
Rejestracja: czwartek, 17 maja 2007, 11:12
Motocykl: BMW R 80 RT z wb, WFM, Simson SR2
Lokalizacja: Werbkowice

Post autor: Savi »

Jutro będę w archiwum, sprawdzę i dam znać.
Awatar użytkownika
Savi
Zwykły forumowicz
Posty: 197
Rejestracja: czwartek, 17 maja 2007, 11:12
Motocykl: BMW R 80 RT z wb, WFM, Simson SR2
Lokalizacja: Werbkowice

Post autor: Savi »

Niestety - ostatni spis pochodzi z 1 grudnia 1937 roku.
Żaba
Zwykły forumowicz
Posty: 1341
Rejestracja: wtorek, 20 lutego 2007, 22:06
Lokalizacja: gm. Narol

Post autor: Żaba »

Ile wtedy było motocykli?

Ciekawe, że jednną z popularniejszych marek jest Harley.
Mam kilka gazet "Motocykl i Cyclecar" z lat 35, 38 i 39 i nie ma tam żadnej reklamy HD czy Indiana.
Dobre produkty nie potrzebuja reklamy :wink:
irbit

Post autor: irbit »

Żaba pisze:Ile wtedy było motocykli?

Ciekawe, że jednną z popularniejszych marek jest Harley.
Mam kilka gazet "Motocykl i Cyclecar" z lat 35, 38 i 39 i nie ma tam żadnej reklamy HD czy Indiana.
Dobre produkty nie potrzebuja reklamy :wink:
Z tego co słyszałem w latach międzywojennych w Polsce istniał jeden z największych klubów Indiana w Europie.
Awatar użytkownika
MATIDKW
Zwykły forumowicz
Posty: 176
Rejestracja: środa, 5 sierpnia 2009, 21:41
Lokalizacja: TORUŃ

Post autor: MATIDKW »

Czy w takich spisach są podane np. numery ram, silników i nazwiska właścicieli?
Awatar użytkownika
Savi
Zwykły forumowicz
Posty: 197
Rejestracja: czwartek, 17 maja 2007, 11:12
Motocykl: BMW R 80 RT z wb, WFM, Simson SR2
Lokalizacja: Werbkowice

Post autor: Savi »

Ilość motocykli zbliżona do tej jaką podałem wyżej, z małymi odchyłami.
A co do numerów ram, silników i właścicieli to niestety tego nie ma. Spisy właścicieli motocykli z regionu są w którymś z moich postów (odsyłam), ale nie ma tam wykazu kto czym jeździł. I w tym cały problem i niewielka frajda z poszukiwań. Może jeszcze kiedyś cos takiego znajdę.
Przy właścicielach są numery rejestracyjne motocykli jakimi jeździli, ale przy wykazie marek motocykli nie ma już tych numerów, więc zidentyfikować kto czym jeździł, przypisac komuś maszynę jest niemożliwe.
Awatar użytkownika
MATIDKW
Zwykły forumowicz
Posty: 176
Rejestracja: środa, 5 sierpnia 2009, 21:41
Lokalizacja: TORUŃ

Post autor: MATIDKW »

Szkoda :( , bo jakby te dane były to w całej Polsce można by szukać swoich motocykli, gdzie były zarejestrowane itp. Może niektóre z nich były od nowości w Polsce. Ja mam dokumenty tylko do TRIUMPHA ale dopiero z roku 1959, z Poznania, są w nich dane właściciela, ale to nie oznacza, że przed wojną też w Poznaniu był... Kiedyś chciałem dzwonić do 3 ludzi w Poznaniu co mają to same nazwisko, ale pewnie nic by mi nie powiedzieli, nic by nie wiedzieli... :cry:
Awatar użytkownika
MATIDKW
Zwykły forumowicz
Posty: 176
Rejestracja: środa, 5 sierpnia 2009, 21:41
Lokalizacja: TORUŃ

Post autor: MATIDKW »

Po tym jak napisałem poprzedniego posta, to poszukałem wszystkich w Poznaniu co mieli nazwisko jak właściciel w dokumentach TRIUMPHA, podzwoniłem i odnalazłem :jupi: faceta, który był bliskim kuzynem tego właściciela, troche mi o nim opowiedział i powiedział żebym zadzwonił po świętach to się dowie więcej. Właściciciel z dokumentów od kilku lat nie żyje, w czasie gdy miał TRIUMPHA był tokarzem w STOMILU i jeździł z tym swoim kuzynem bo on miał ZUNDAPPa KK lub DK 200 (cyt.: "mieli my Zundappa 200 z ramą na zewnątrz"). W sumie to w tamtych latach motocykle przedwojenne to nie było nic wyjątkowego, traktowało się je tak samo źle jak ja traktowałem OGARA 200 jak miałem 13 lat. :wink:
irbit

Post autor: irbit »

Ja mam dokumenty do mojego Zundappa, podbite ostatni raz w 1937r. - pochodził z Przemyśla (wtedy woj. Lwowskie), byłem kiedyś sprawdzić w Przemyślu adres który widnieje w dokumentach ale domu już nie ma a wiadomości o rodzinie praktycznie nie uzyskałem żadnych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Weteran”