Teraz jest poniedziałek, 22 stycznia 2018, 18:54
Full Width Fixed Width

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: szczegóły pomiędzy bmw r-71 a m-72
PostNapisane: sobota, 11 kwietnia 2015, 21:23 
Zwykły forumowicz

Motocykl: mw750
Znalazłem ten temat ponieważ szukałem różnych informacji na temat m72. Odniosłem wrażenie że kilka osób na tym forum posiada tajemną (zapewne i magiczną) wiedzę na temat "wojennej M72" i oczywiście nie chcą się podzielić wiedzą.
Nie ważne co kto myśli i mu się wydaje ważne są fakty a fakty są w tej dokumentacji którą zamieszczam.
Wszystkie szczegóły widać jak na dłoni nie trzeba się niczego domyślać.

Jeszcze jedna ważna sprawa, motocykle w wojsku rosyjskim w czasie wojny czy po musiały co kilka lat przejść obowiązkowy remont (chyba co 5 lat).
Podczas takiego przeglądu wyjmowano silnik i dyfer oddawano do warsztatu a wkładano ten który był w magazynie po remoncie. Dla tego w tych motocyklach jest teraz tak wszystko pomieszane.
Motocykle były też obowiązkowo malowane na kolor???? taki jaki akurat był w magazynie a ogólnie "kolor zielonego tła w słoneczny letni dzień" :-)
Tekst specyfikacji w instrukcji remontu sprzętu wojskowego.

A i jeszcze jedno w Polsce M72 w służbie także podlegały podobnym obowiązkowym remontom tylko że niektóre części robiono w Polsce na wzór oryginału rosyjskiego.

Mam stary ciągnik Ursusa C45 i ten ciągnik też przeszedł kilka takich remontów obowiązkowych w SPOM-ie tyle że nie jest tak pomieszany bo c45 produkowano tylko w jednym typie bez żadnych poważnych zmian. Popytajcie starych ludzi jak 30 - 40 tat temu remontowano maszyny.

PostNapisane: wtorek, 8 grudnia 2015, 11:16 
Zwykły forumowicz

Motocykl: Jawa 350
Od kilku miesięcy składam od zera wojenną M72. Na początku było badzo ciężko dowiedzieć się o różnicach pomiędzy wojenną a powojenną eMką, gdzie i kto sprzedaje części: repliki, podróbki (!) bądź oryginały.

Po pół roku okazuje się, że nie ma aż takiej tragedii. Niektóre elementy są całkowicie niedostępne, jest dużo replik ale i oryginały się trafiają. Część części można zaadoptować z wczesno powojennej wersji.
Najgorzej to jest dostać prawdziwą ramę gdyż jest MASA podróbek.
Złożenie motocykla, z częściowym remontem - sporo kosztuje w porównaniu do zwykłej eMki ale da się to zrobić.

Wszystko zależy od ludzi aby dojść do kogoś kto ma wiedzę a potem jeden kieruje do drugiego i jest ok.. W razie czego pytajcie to co wiem to podpowiem.

ps. Co do części wykonanych z żeliwa to posiadam obudowę tylnego dyfra wykonaną z żeliwa. Czy jest wojenna to nie dam głowy ale wygląda na to że jest.

PostNapisane: wtorek, 8 grudnia 2015, 11:28 
Zwykły forumowicz

Motocykl: mw750
Ja składałem M72 z 1948 roku bo taka kupiłem w częściach a mam także model z 1947, różnią się nieznacznie. Największy problem miałem ze zdobyciem cylindrów i górnej półki. Prześlij swoje zdjęcia.

Części oryginalne trafiają się tylko trzeba się uzbroić w cierpliwość aby trafić.
Części repliki sa dostępne w Polsce albo Niemczech tylko ceny sa zaporowe, dla tego oryginalna M z w miarę zgodnym rocznikiem jest droga. Większość jak nie wszystkie z ogłoszeń na olx czy Allegro nie wiele maja wspólnego z m72.

Znam ludzi co szukają perełek na wschodzie i mówią że znaleźć ciekawy egzemplarz jest trudno albo drogo.

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa: UTC + 1