Motocykle na starej fotografii

Rycerze motocyklizmu.
Żaba
Zwykły forumowicz
Posty: 1341
Rejestracja: wtorek, 20 lutego 2007, 22:06
Lokalizacja: gm. Narol

Post autor: Żaba »

Klemens Forel pisze:Ciekawy wątek chyba wwale cos ze swojej kolekcji
Dawaj chętnie pooglądamy :D
Free Rider
Awatar użytkownika
Wiatr w Polu
Zwykły forumowicz
Posty: 1618
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2008, 11:41

Post autor: Wiatr w Polu »

Słówko odnośnie pocztówki Żaby.
Wkurzyła mnie ta kartka :evil: Nie ma problemu z przetłumaczeniem jej treści, tylko z odczytaniem. W latach 40-stych w piśmie odręcznym nieco inaczej kaligrafowano litery. Do tego dokłada sie indywidualny charakter pisma... Adresat z pewnością by ją odczytał bez problemu, jak też i cenzura poczty polowej... Ja czytam z niej pojedyncze słowa, ale w całość mi się to jakoś nie układa. Ponieważ nie lubię porażek zwłaszcza w dziedzinie, w której się poniekąd specjalizuję (niemiecki), wszedłem na niemieckie forum historyczne i poprosiłem Niemców o "przepisanie" mi treści kartki pismem drukowanym. Sprawa jest w toku, niebawem mam nadzieję poinformować o postępach "w śledztwie".
Swoją drogą ciekawi mnie Żaba, jak wszedłes w posiadanie tej kartki. Wygląda na to, że nigdy nie doszła ona do adresata Herberta Wünsche, choć jest na niej stempel niemieckiej poczty polowej, czyli nadana została.
Wojownik musi czuć zapach wojny, musi wiedzieć, że jest potrzebny. W czas pokoju tylko dudnienie KODO jest zwiastunem błogosławieństwa Cesarza do wymarszu na bój.
Żaba
Zwykły forumowicz
Posty: 1341
Rejestracja: wtorek, 20 lutego 2007, 22:06
Lokalizacja: gm. Narol

Post autor: Żaba »

Wiatr w Polu pisze: Swoją drogą ciekawi mnie Żaba, jak wszedłes w posiadanie tej kartki. Wygląda na to, że nigdy nie doszła ona do adresata Herberta Wünsche, choć jest na niej stempel niemieckiej poczty polowej, czyli nadana została.
Kupiem na Allegro :D
Jeśli udałoby się namierzyć jakąś rodzinę adresata to jestem skłonny oddać tą pocztówkę.
Free Rider
Awatar użytkownika
Wiatr w Polu
Zwykły forumowicz
Posty: 1618
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2008, 11:41

Post autor: Wiatr w Polu »

Nie myliłem się. Pocztówka napisana jest w tzw. "Sütterlinschrift". Jest to pismo typowe dla osób kształconych w Niemczech w latach 20-stych. Wywodzi się z XIX-wiecznego pisma angielskiego pisanego mocno zaostrzonym piórem. Niejaki Sütterlin (chyba jakiś ówczesny minister edukacji, czy coś) pismo uprościł i dostosował do niemieckich wzorów. Zainteresowanych językoznawców odsyłam do Wikipedii. Jutro będę miał treść pocztówki. Zeby nie mnożyć postów, edytuję ten post i dopiszę treść.
Wojownik musi czuć zapach wojny, musi wiedzieć, że jest potrzebny. W czas pokoju tylko dudnienie KODO jest zwiastunem błogosławieństwa Cesarza do wymarszu na bój.
Awatar użytkownika
Fido
Zwykły forumowicz
Posty: 2231
Rejestracja: niedziela, 18 lutego 2007, 10:49
Motocykl: Ten ze zdjęcia
Lokalizacja: ULH
Kontakt:

Post autor: Fido »

Wiatr,czekamy na wyniki z niecierpliwością.
Awatar użytkownika
Wiatr w Polu
Zwykły forumowicz
Posty: 1618
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2008, 11:41

Post autor: Wiatr w Polu »

No juz mam wszystko. Piszę nowy post, bo jeśli zmienię stary, to "kibicowanie" Fida stanie sie niezrozumiałe.
Na 1 stronie podpis pod zdjęciem motocykla przejeżdżającego przez wodę: 50 cm wody - wprawdzie ciężko - ale nie beznadziejnie
Treść kartki
Nad. żołnierz Helmut Wünsche
Nr poczty polowej 1050213
Poczta polowa
Do Pana Herberta Wünsche
Neugersdorf Sch. ("Sch" to prawdopodobnie w Saksonia)
ul. Forststrasse 4

W Polu, 09.09.1942

Drogi Bracie Herbercie!
Jak do tej pory otrzymałem wszystkie wysłane przez Ciebie broszury i gazety, za co Ci bardzo dziękuję. Czy mógłbyś mi jeszcze przysłać broszurkę "Śmiertelna jazda przez bagna Santosa"?
Pozdrawiam Cię serdecznie, Twój kochający brat Helmut.
Wojownik musi czuć zapach wojny, musi wiedzieć, że jest potrzebny. W czas pokoju tylko dudnienie KODO jest zwiastunem błogosławieństwa Cesarza do wymarszu na bój.
Awatar użytkownika
dzidek
Zwykły forumowicz
Posty: 259
Rejestracja: środa, 18 lipca 2007, 12:36
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski

Post autor: dzidek »

Niby kartka taka żołnierska, ale treść na luzie.... bez stresu jakby ...second war
ODPOWIEDZ

Wróć do „Weteran”