Miejsca pamięci ofiar UPA (1945)

Awatar użytkownika
Savi
Zwykły forumowicz
Posty: 197
Rejestracja: czwartek, 17 maja 2007, 11:12
Motocykl: BMW R 80 RT z wb, WFM, Simson SR2
Lokalizacja: Werbkowice

Miejsca pamięci ofiar UPA (1945)

Post autor: Savi »

Gdzie znajdują się groby polskich cywilów wymordowanych przez UPA w maju 1945 roku w Rzeplinie, Łachowcach i okolicy? Czy na cmentarzu w Łaszczowie, czy również na innych nekropoliach? Proszę o szczegółowe wskazanie miejsc zarówno pojedynczych jak i zbiorowych mogił.
Czy są jakieś miejsca pamięci w samych wsiach, może w świątyniach upamiętniajęce te wydarzenia? Tablice, pomniki, krzyże.
Chciałbym sporządzić dokumentację fotograficzną tych miejsc. Wkrótce wybiorę się w teren.
Jeśli ktoś mógłby pomóc proszę o kontakt.
Wielki Brat
Zwykły forumowicz
Posty: 2808
Rejestracja: poniedziałek, 19 lutego 2007, 08:39
Motocykl: FJR 1300

Re: Miejsca pamięci ofiar UPA (1945)

Post autor: Wielki Brat »

Tu nie da się pójść na łatwiznę.
Wiele ofiar UPA leży na miejscowych cmentarzach - mogiły są często trudne do odnalezienia, czasem są to mogiły zbiorowe, a często indywidualne/rodzinne, czasem też ząb czasu zrobił swoje i są "nieczytelne".
Spora cześć miejsc pamięci położona jest w pobliżu miejsc kaźni.
Części miejsc pamięci, w ramach "poprawności politycznej", przeinaczono znaczenie (patrz Łubcze). W innej części sami Ukraińcy zniszczyli pierwotne i prawdziwe intencje wpisując np. że czynu dokonali hitlerowcy (np. obelisk na cmentarzu w Radrużu).
Jako pracownik IPN masz duże pole do popisu - ruszaj w teren.
Awatar użytkownika
Savi
Zwykły forumowicz
Posty: 197
Rejestracja: czwartek, 17 maja 2007, 11:12
Motocykl: BMW R 80 RT z wb, WFM, Simson SR2
Lokalizacja: Werbkowice

Re: Miejsca pamięci ofiar UPA (1945)

Post autor: Savi »

O które "miejscowe cmentarze" chodzi? W jakich miejscowościach? Chodzi mi konkretnie o maj 1945. Poszukałbym. To dla mnie nie pierwszyzna, ale łatwiej jechać z konkretnymi namiarami na miejscowości niż zupełnie w ciemno.
"Spora część miejsc pamięci" - Rzeplin, Łachowce?
Wielki Brat
Zwykły forumowicz
Posty: 2808
Rejestracja: poniedziałek, 19 lutego 2007, 08:39
Motocykl: FJR 1300

Re: Miejsca pamięci ofiar UPA (1945)

Post autor: Wielki Brat »

Mój wpis był natury ogólnej - w moich rodzinnych stronach nie ma wsi, w której nie ma śladów wyczynów UPA, walczących "bohatersko" z bezbronną, polską ludnością cywilną.
Jeżeli chodzi natomiast o te konkretne miejscowości i ten konkretny czas może pomogą forumowicze z tamtych stron.
A swoją drogą ciekaw jestem skąd takie zawężenie tematu?
Awatar użytkownika
Savi
Zwykły forumowicz
Posty: 197
Rejestracja: czwartek, 17 maja 2007, 11:12
Motocykl: BMW R 80 RT z wb, WFM, Simson SR2
Lokalizacja: Werbkowice

Re: Miejsca pamięci ofiar UPA (1945)

Post autor: Savi »

Zainteresowanie wzięło się z chęci ustalenia dokładnej liczby ofiar oraz ich personaliów z maja 1945 roku, kiedy jedna z grup sotni UPA "Wowky" dokonała masakry polskich cywilów w okolicy wsi Rzeplin i Łachowce. Mam na ten temat relację polską, mam kronikę sotni (część opublikowałem w kwartalniku "Karta"), są dokumenty w APL, teraz chciałbym sprawdzić w księgach metrykalnych, o ile jest to możliwe i na cmentarzach. Był to ostatni tego typu masowy mord dokonany przez ukraińskie podziemie na polskich cywilach (plus Brodzica 18 maja). Dlatego jeśli ktoś jest z tamtych stron, proszę o wskazówki.
wally
Zwykły forumowicz
Posty: 397
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2010, 17:48

Re: Miejsca pamięci ofiar UPA (1945)

Post autor: wally »

W albumie rodzinnym kuzynki znalazlem kiedys fotografie pogrzebu, kilka trumien małe dzieci z ojcem, tłum ludzi. Okazało się że był to pogrzeb ofiar "podziemia ukraińskiego" jak to ująłeś z Łubcza.
Trochę zdąrzyłem jeszcze popytać w rodzinie na temat. Okazuje się że okolicy postępowano z ciałami różnie, część ciał była zabierana przez rodziny i grzebana pośpiesznie w okolicznych parafiach, część pochowano na miejscu zbrodni w mogile zbiorowej ( potem ekshumowano i przeniesiono na cmentarze parafialne bardzo rzadko oznaczano te mogiły informacją że są ofiarami band upa)

Dam przykład zbrodni na rodzinie Borowców - Zofię, Adama oraz Marię Johan którzy zostali bestialsko torturowani i zamordowani przez Michała Krawczuka i dwóch nieznanych z nazwiska banderowców na polach w pobliżu miejscowości Podlodów.Działo się to 14 sierpnia 1945 w czasie pracy przez Borowców na swoim polu. Sprawcy poczekali aż rodzina zapełni wozy zebranym zbożem, po zakatowaniu (przy użyciu noży) całej rodziny oddalili się zrabowanymi końmi ze źrebakiem i wozami bez pośpiechu w kierunku Łubcza.
Całe zdarzenie z ukrycia obserwował bezsilnie świadek. Zwłoki zostały pochowane w oddzielnych grobach na cmentarzu parafialnym w Gródku.

Groby oznaczone są jedynie datą bez informacji o sprawcach i charakterze zdarzenia. Mało kto już pamięta o tym i wielu podobnych wydarzeniach.
Awatar użytkownika
Savi
Zwykły forumowicz
Posty: 197
Rejestracja: czwartek, 17 maja 2007, 11:12
Motocykl: BMW R 80 RT z wb, WFM, Simson SR2
Lokalizacja: Werbkowice

Re: Miejsca pamięci ofiar UPA (1945)

Post autor: Savi »

O mordzie z sierpnia 1945 poszukam w źródłach ukraińskich. Są tam określane jako "akcje żniwne". Rozumiem, że chodzi o cmentarz w Gródku tym właśnie gdzieś w okolicy wsi Łubcze?
wally
Zwykły forumowicz
Posty: 397
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2010, 17:48

Re: Miejsca pamięci ofiar UPA (1945)

Post autor: wally »

dokładnie, ten Gródek. Szukaj w aktach Michała Krawczuka, rocznik 1910 choć wątpię czy cos w papierach znajdziesz. Szkoda że archiwum AK z tych stron "nie wyszło" tak jak np to z okolic Hrubieszowa, bezcenne źródło informacji.
Awatar użytkownika
Fido
Zwykły forumowicz
Posty: 2231
Rejestracja: niedziela, 18 lutego 2007, 10:49
Motocykl: Ten ze zdjęcia
Lokalizacja: ULH
Kontakt:

Re: Miejsca pamięci ofiar UPA (1945)

Post autor: Fido »

W posadowskim lesie jest pomnik ale poległych partyzantów którzy walczyli z UPA
https://dobroni.pl/n/posadow-zapomniane/11520" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Savi
Zwykły forumowicz
Posty: 197
Rejestracja: czwartek, 17 maja 2007, 11:12
Motocykl: BMW R 80 RT z wb, WFM, Simson SR2
Lokalizacja: Werbkowice

Re: Miejsca pamięci ofiar UPA (1945)

Post autor: Savi »

Takich miejsc właśnie szukam.
wally
Zwykły forumowicz
Posty: 397
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2010, 17:48

Re: Miejsca pamięci ofiar UPA (1945)

Post autor: wally »

masz więcej https://fotoroztocze.wordpress.com/2016 ... licjantow/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Savi
Zwykły forumowicz
Posty: 197
Rejestracja: czwartek, 17 maja 2007, 11:12
Motocykl: BMW R 80 RT z wb, WFM, Simson SR2
Lokalizacja: Werbkowice

Re: Miejsca pamięci ofiar UPA (1945)

Post autor: Savi »

Przy drogowskazie na Machnówek - tyle razy go mijałem i nie zwracałem uwagi. Być może poległy milicjant był ofiara "Wowkiw". Sprawdzę. Dzięki.
Bączek
Zwykły forumowicz
Posty: 531
Rejestracja: poniedziałek, 16 kwietnia 2007, 20:20
Motocykl: WSK, Simson shwalbe
Lokalizacja: LTM

Re: Miejsca pamięci ofiar UPA (1945)

Post autor: Bączek »

Między Machnowem Nowym a Dyniskami po lewej stronie też jest pomnik jak dobrze pamiętam milicjantów.
Bąk i jego Bączywóz
Bączek
Zwykły forumowicz
Posty: 531
Rejestracja: poniedziałek, 16 kwietnia 2007, 20:20
Motocykl: WSK, Simson shwalbe
Lokalizacja: LTM

Re: Miejsca pamięci ofiar UPA (1945)

Post autor: Bączek »

Masz i zdjęcie.
Obrazek
Bąk i jego Bączywóz
ODPOWIEDZ

Wróć do „DZIEŃ PAMIĘCI ZBRODNI”